Notification No. NPSC/C-5/2012 dt. 26.02.2020 (Results of Combined Technical Services Examination 2018)

Published on : 26-02-2020 02:36:00 am

NAGALAND PUBLIC SERVICE COMMISSION

KOHIMA 

NO.NPSC/C-5/2012                   Dated Kohima the 26th February, 2020

 NOTIFICATION

In pursuance of the Nagaland Public Service Commission Advertisement No. NPSC-5/2018 dated 20th December, 2018, Addendum/Corrigendum No. NPSC/ADVT-1/04 (vol-1) dated 1st February,2019, Addendum dated 21st February,2019, Notification dated 5th April, 2019, Corrigendum dated 9th April, 2019, Addendum dated 17th April, 2019, Corrigendum dated 31st January 2020 and Notification of even number dated 1st February, 2020, the Commission conducted Written Examination and Viva-voce for Combined Technical Services Examination 2018.

On the basis of marks obtained in the Written Examination and Viva-voce, the Commission is pleased to declare the results of successful candidates in order of merit for the following post(s) under the Government of Nagaland: 

Item No.  1(a)  5 (Five) Posts of SDO (Electrical Engg.) (Group-A) under Power Department.

Rank Name Roll No Remarks

1st HYUSINLO TEP 7134

2nd ACHANGER  T  AIER 7119

3rd CHUBATHUNG  N  KITHAN 7248

4th AKUMTEMJEN JAMIR 7118

5th KIDOSAP 7121 B.T. Zeliang

Item No.  1(b)  4 (Four) Posts of JE (Electrical Engg.) (Group-B) under Power Department.

Rank Name Roll No Remarks

1st NEIKIELIE SIMON BELHO 7227

2nd AOSANEN WALLING 7182

3rd BOVIKA  V  AWOMI 7228

4th LIMHATHUNG EZUNG 7291

Item No.  1(c)       2 (Two) Posts of JE (Communication) (Group-B) under Power Department.

Rank Name Roll No Remarks

1st IMSUBENLA PONGEN 6884

2nd BELONG SUNDAY 6885

Item No.2(a)  13(Thirteen) Posts of SDO (Civil Engg.) (Class-I Gazetted) under Public Works Department.

Rank Name Roll No Remarks

1st ROKOSIELIE KEHIE 5962

2nd SHEDE SWURO 5926

3rd VEHUVO NAKRO 6194

4th PEUKAM  C  PHOM 6581

5th BENSI KEPEN 6021

6th MENGUZELIE SOLO 5938

7th TARIBILONG 6174

8th KEKUNGOL MEKRO 6269

9th SATO NYUWI 6335

10th KULIFI FITHU 6509 B.T.  Pochury

11th TSAROLI SANGTAM 6321 B.T.  Sangtam

12th KEHOMONG YIMCHUNGER 6237 B.T.  Yimchunger

13th ASUILE LIEGISE 6014 B.T.  Zeliang

Item No.  2(b)       9 (Nine) Posts of JE (Civil Engg.) (Class-II Gazetted) under Public Works Department.

Rank Name Roll No Remarks

1st IMLITONGZUK JAMIR 6294

2nd HITOITO  A  SUMI 6549

3rd CHONPENTHUNG K TUNGOE 6139

4th VEPOHU KHAMO 6420

5th KHRIENGUNUO THEUNUO 6671

6th NUNGSHITUBA JAMIR 6489

7th YEKIHO SUMI 6300

8th MANWANG  M   KONYAK 6215 B.T.  Konyak

9th SHINGMEI  M  PHOM 6496 B.T.  Phom

Item No.  3(a)  1 (One) Post of SDO (Civil Engg.) (Class-I Gazetted) under PHE Department.

Rank Name Roll No Remarks

1st SUMO  T 6053 B.T.  Khiamniungan

Item No.  3(b)  5 (Five) Posts of JE (Civil Engg.) (Class-II Gazetted) under PHE Department.

Rank Name Roll No Remarks

1st ACHUMBENI  T  ODYUO 6315

2nd KEVIYIETUOLIE KENNETH SOTE 6150

3rd AKISHE  S  JIMOMI 6552

4th Z  NCHUMBEMO PATTON 6418

5th KEDIPEILUNG ELUNGLUNG 6342 B.T.  Zeliang

Item No.  4(a)     1(One) Post of JE (Civil Engg.) (Class-II) under Geology & Mining Department.

Rank Name Roll No Remarks

1st ONENJUNGLA WALLING 6508

Item No.  4(b)  1 (One) Post of Junior Technical Assistant (Class-III Non-Gazetted) under Geology & Mining Department.

Rank Name Roll No Remarks

1st APENLA PONGEN 5877

Item No.  5(a)  4 (Four) Posts of Assistant Urban Development Officer (Grade-I) under Urban Development Department.

Rank Name Roll No Remarks

1st KESOWEU WETSAH 8092

2nd LOVITOLI  K  ACHUMI 8093

3rd THUNGDEMO  R  HUMTSOE 8087

4th ROVINUO KEHIE 8079

Item No.  5(b)  3 (Three) Posts of Planning Assistant (Grade-III) under Urban Development Department.

Rank Name Roll No Remarks

1st VIETSOLHOU KOZA 8230

2nd SUPONGLILA 8177

3rd GYASULO WETSAH 6450 B.T.  Chakhesang

Item No.  6 & 15  6 (Six) Posts of Veterinary Assistant Surgeon (Class-I Gazetted) under Animal Husbandry & Veterinary Services Department.

Rank Name Roll No Remarks

1st L  BONGTOK PHOM 8288

2nd KEKHRIETSOLIE KEYHO 8284

3rd VILITOLI  Y. KIBA 8320

4th YANBEN M. KIKON 8324

5th Y. BAUAN BUCHEM 8323 B.T.  Phom

6th AOJONGSHI 8263 B.T.  Chang

Item No.  7(a)  2 (Two) Posts of Assistant Conservator of Forest (Class-I Gazetted) under Environment, Forest & Climate Change Department.

Rank Name Roll No Remarks

1st ELITHUNG  B  ODYUO 7622 Forestry

2nd TSUAMKI  L. YIMCHUNGER 5524 B.T.  Yimchunger

Item No.  7(b)  2 (Two) Posts of Forest Ranger (Class-II Gazetted) under Environment, Forest & Climate Change Department.

Rank Name Roll No Remarks

1st TEMSULONG  L.  ATSONGCHANGER 7894

2nd CHEPE-Ü KOZA 7527 B.T.  Chakhesang/ Forestry

Item No.  8       2 (Two) Posts of Junior Soil Conservation Officer (Class-II Gazetted) under Soil & Water Conservation Department.

Rank Name Roll No Remarks

1st VETHITO NYEKHA 5048

2nd SHEKIMU  H. SUMI 5529 B.T.  Sumi (Kiphire)

Item No.  9        2 (Two) Posts of Laboratory Technician (Class-III Non-Gazetted) under Health & Family Welfare Department.

Rank Name Roll No Remarks

1st EKONTHUNG  L  KIKON 5632  

2nd PANGWAN  M  KONYAK 5640 B.T.  Konyak

Item No.  10       1 (One) Post of Inspector of Legal Metrology & Consumer Protection (Group C) under Legal Metrology & Consumer Protection Department.

Rank Name Roll No Remarks

1st LEMKAI KONYAK 7881 B.T.  Konyak

Item No.  12       1 (One) Post of Drug Inspector (Class-II Gazetted) under Health & Family Welfare Department

Rank Name Roll No Remarks

1st BOTO  V. 8027

Item No.  13       2 (Two) Posts of Horticulture Inspector (Class-III Non-Gazetted) under Horticulture Department.

Rank Name Roll No Remarks

1st CHINGAK  PW  KONYAK 5213

2nd PUJIYUSANG 5450 B.T.  Yimchunger

Item No.  14(a)       1 (One) Post of JE (Civil Engg.) (Class-II Gazetted) under New & Renewable Energy Department

Rank Name Roll No Remarks

1st KUGHA  H  CHISHI 6350

Item No.  14(b)       1 (One) Post of JE (Electrical Engg.) (Class-II Gazetted) under New & Renewable Energy Department

Rank Name Roll No Remarks

1st SHEANYU KONYAK 7257 B.T.  Konyak

Item No.  23(b)       1 (One) Post of Demonstrator (Group C) (Physics) under Technical Education Department

Rank Name Roll No Remarks

1st CHRISTIE APON 8126

Item No.  26  5 (Five) Posts of Motor Vehicle Inspector (Grade III) under Transport Department

Rank Name Roll No Remarks

1st MARKABA LONGCHAR 7910

2nd VILETO NATSO 7885

3rd MULUSATO SHIJOH 7911

4th LUNDEN YIMCHUNGER 5601 B.T.  Yimchunger

5th NEITSHO KAPFO 7997 B.T.  Chakhesang

Item No.  27(a)       3 (Three) Posts of Agriculture Officer (Class-II Gazetted) under Agriculture Department

Rank Name Roll No Remarks

1st PHYOBENI MOZHUI 5244

2nd KAJENCHILA LONGCHAR 5518

3rd OMEKALI 5372 B.T.  Sumi (Kiphire)

Item No.  27(b) & 16        8 (Eight) Posts of Agriculture Inspector (Class-III Non Gazetted) under Agriculture Department

Rank Name Roll No Remarks

1st LANRHONTHUNG EZUNG 5104

2nd LOTSANI  T.  EZUNG 5157

3rd THUNGJANO TSOPOE 5119

4th ZHOKHOSA DAWHUO 5340

5th SINILO KENT 5186

6th ZEKOPEU SEKHAMO 5195 B.T.  Chakhesang

7th ISAPEULE 5298 B.T.  Zeliang

8th RHOCHISIE 5155 B.T.  Pochury

Item No.  28       1 (One) Post of Assistant Geologist (Class-I Gazetted) under Geology & Mining Department

Rank Name Roll No Remarks

1st KHRUVO VADEO 7717

Item No.  29(a)       3 (Three) Posts of SDO (Class-I Gazetted) under Water Resources Department

Rank Name Roll No Remarks

1st ZAKIYA TSELA 5089

2nd A. MHONBENI LOTHA 5049

3rd  RULIN  T 5988 B.T.  Yimchunger

Item No.  29(b)       3 (Three) Posts of JE (Class-II Gazetted) under Water Resources Department

Rank Name Roll No Remarks

1st YASHIKALA AO 5053

2nd KANATO  H.  AYEH 5040

3rd  MUCHAN SOPHIA LAM 6589 B.T.  Khiamniungan

Note:

1. In compliance with the Hon’ble High Court Order No. W.P (C) No. 25 of 2020 dated 20/02/2020, the results of Item No. 11 & 19, 6 (Six) posts of Extension Officer under Sericulture Department will be notified at a later stage.

2. Due to the non-availability of eligible BT/I.I. candidates/candidates not securing the minimum qualifying marks, the following posts could not be recommended for appointment. The same posts shall be re-advertised in due course of time as backlog vacancies. 

a) Item No. 1(a) SDO (Electrical Engg.) under Power Department. (1 post reserved for B.T. Yimchunger)

b) Item No. 1(b) JE (Electrical Engg.) under Power Department. (1 post reserved for B.T. Yimchunger)

c) Item No. 5(a) Assistant Urban Development Officer under Urban Development Department. (1 post reserved for B.T. Chang)

d) Item No. 6 Veterinary Assistant Surgeon under Animal Husbandry & Veterinary Services Department (1 post reserved for B.T. Sangtam)

e) Item No. 9 Laboratory Technician under H&FW Department. (1 post reserved for B.T. Konyak)

f) Item No. 11 Extension Officer under Sericulture Department. (1 post reserved for B.T. Chang)

g) Item No. 15 Veterinary Assistant Surgeon under Animal Husbandry & Veterinary Department. (1 post reserved for B.T. Sumi of Kiphire)

h) Item No. 17 Agriculture Marketing Inspector under Agri. Department. (1 post reserved for B.T. Phom)

i) Item No. 18 Foreman under Printing & Stationery Department. (1 post reserved for B.T. Konyak).

j) Item No. 20 Medical Officer under H&FW Department. (1 post reserved for B.T. Khiamniungan).

k) Item No. 21 Veterinary Assistant Surgeon under Animal Husbandry & Veterinary Department. (1 post reserved for B.T. Yimchunger)

l) Item No. 22 Fishery Inspector under Fisheries & Aquatic Resources Department. (1 post reserved for B.T. Khiamniungan).

m) Item No. 23(a) Demonstrator (Chemistry) under Technical Education Department. (2 posts)

n) Item No. 23(b) Demonstrator (Physics) under Technical Education Department. (2 posts. 1 post reserved for B.T. Pochury)

o) Item No. 23(c) Demonstrator (Plumbing Shop) under Technical Education Department. (3 posts. 1 post each reserved for B.T. Yimchunger & B.T. Zeliang)

p) Item No. 23(d) Demonstrator (Electrical Shop) under Technical Education Department. (3 posts. 1 post reserved for B.T. Yimchunger)

q) Item No. 24 JE (Civil Engg.) under NPWD. (1 post reserved for B.T. Sumi of Kiphire).

r) Item No. 25 Technical Assistant under Information Technology & Communication Department (1 Post reserved for B.T. Khiamniungan).

s) Item No. 26 Motor Vehicle Inspector under Transport Department. (1 post reserved for B.T. Zeliang)

t) Item No. 27(b) Agri Inspector under Agriculture Department. (1 post reserved for B.T. Yimchunger)

3. Any selected candidate not intending to accept the post for which he/she is selected may submit a Non-Acceptance Letter within 1(one) week from the date of issue of this notification.

.

 

KEVEKHA KEVIN ZEHOL, NCS

Secretary,

Nagaland Public Service Commission,

Kohima.