Notification No.NPSC/C-5/2012 dt. 17.12.2018 (Results of Combined Technical Services Examination 2017)

Published on : 17-12-2018 02:18:00 am

NAGALAND PUBLIC SERVICE COMMISSION

KOHIMA 

NO.NPSC/C-5/2012                   Dated Kohima, the 17th December, 2018

 NOTIFICATION 

      In pursuance of the Nagaland Public Service Commission Advertisement No. 3/2017 dt. 07.12.2017, Addendum/Corrigendumn dt. 12.03.2018 & 18.04.2018 and Corrigendum dt. 21.03.2018 & 08.10.2018, the Commission had conducted Written Examination and Viva-voce for Combined Technical Services Examination 2017.


On the basis of marks obtained in the Written Examination and Viva-voce, the Commission is pleased to declare the results of successful candidates in order of merit for the following post(s) under the Government of Nagaland: 


Item No.  1(a) & 34  8 (Eight) Posts of Medical Officer (Cl-I Gazetted) under Health & Family Welfare Department

Rank Name Roll No Remarks

1st THEJAVITUO KIRE 2077

2nd VIKASHE SWU 2127

3rd BENCHUMI Y HUMTSOE 2138

4th JOSIA SEMA 2075

5th CHONGYA B L 2029 B.T. Khiamniungan

6th MENINGSILIU RENTTA 2024 B.T. Zeliang

7th DOJINLA YIMCHUNGER 2134 B.T. Yimchunger

8th WEALLEN CHILA LOYEM 2114 B.T. Chang


Item No.  1(b) 1 (One) Post of Medical Officer (Cl-I Gazetted) under Home Department

Rank Name Roll No Remarks

1st YINGLONG H PHOM 2015 B.T. Phom 


Item No.  1(c) 2 (Two) Posts of Medical Physicist (Cl-I Gazetted) under Health & Family Welfare Department

Rank Name Roll No Remarks

1st TSUKNUNGKALA PONGENER 5220

2nd AOZUNGLA LONGKUMER 5222


Item No.  2   4 (Four) Posts of Veterinary Assistant Surgeon (Cl-I Gazetted), under Animal Husbandry & Veterinary Department

Rank Name Roll No Remarks

1st VINOTO H AYEMI 2178

2nd KEVISENUO EVALYN VIZO 2199

3rd Y YAWING KONYAK 2152

4th VILIE MEDOZE 2179

Item No. 3 1 (One) Post of Asst. Director (Engineering) (Cl-I Gazetted), under Industries & Commerce Department

Rank Name Roll No Remarks

1st NUNGSANGINLA LONGKUMER 4683


Item No. 4(a) 3 (Three) Posts of Asst. Geologist (Cl-I Gazetted), under Geology & Mining Department

Rank Name Roll No Remarks

1st VILZOTO VALEO 2242

2nd VITHOLETO NAGI 2258

3rd DEVENTHONG 2314 B.T. Yimchunger


Item No. 4(b) 1 (One) Post of Junior Engineer (Drilling), (Cl-II Gazetted), under Geology & Mining Department

Rank Name Roll No Remarks

1st HEDU K. YEPTHU 5088


Item No. 5  1 (One) Post of Project Manager, (Cl-I Gazetted), under Election Department

Rank Name Roll No Remarks

1st ILIHO 4935


Item No. 6 3 (Three) Posts of Sub-Divisional Officer (Civil Engg.) (Cl-I Gazetted), under under PHE Department

Rank Name Roll No Remarks

1st LICHONTHUNG PATTON 3579

2nd VEZHOYI RINGA 3745

3rd BETO T JIMO 3617


Item No.  18 1 (One) Post of Junior Engineer (Civil Engg.) (Cl-II Gazetted), under PHE Department

Rank Name Roll No Remarks

1st DELIMLA K 3962 B.T. Yimchunger


Item No. 7 (a) 1 (One) Post of Sub-Divisional Officer (Agri/Civil Engg.) (Cl-I Gazetted), under Water Resources Department

Rank Name Roll No Remarks

1st NEIZEVONO MOR 3463


Item No. 7 (b) & 17 2 (Two) Posts of Junior Engineer (Agri/Civil Engg.) (Cl-II Gazetted), under Water Resources Department

Rank Name Roll No Remarks

1st SHARONSANGLA C CHANG 3541 B.T.  Chang

2nd C YAMUKAM YIMCHUNGRU 3543 B.T. Yimchunger


Item No. 8 1 (One) Post of Vice-Principal (Cl-II Gazetted), under Labour & Employment, Skill Development & Entrepreneurship Department

Rank Name Roll No Remarks

1st NETENBA AJEM 3974


Item No. 9 1 (One) Post of Lecturer (Computer) (Grade-II), under ATI

Rank Name Roll No Remarks

1st PETER KONYAK 4946 B.T. Konyak 


Item No. 10 2 (Two) Posts of Junior Engineer (Mechanical), (Cl-II Gazetted), under Public Works Department

Rank Name Roll No Remarks

1st PETEVI MEKRO 5027

2nd R. LITHRISE SANGTAM 5091


Item No. 11 (a)  2 (Two) Posts of Economics & Statistical Officer, (Cl-I Gazetted), under Economics & Statistics Department

Rank Name Roll No Remarks

1st VISI YHOKHA 2741

2nd HEKATO THONGER 2750 B.T. Sangtam


Item No. 11 (b)  2 (Two) Posts of Inspector of Statistics, (Grade-III Non-Gazetted), under Economics & Statistics Department

Rank Name Roll No Remarks

1st TAJENYULA 2768

2nd NCHIBAMNEU NEWMAI 2735 B.T. Zeliang


Item No.  12(a)  2 (Two) Posts of Junior Lecturer (Cl-II Gazetted), under Soil & Water Conservation Department

Rank Name Roll No Remarks

1st NEIZOVOLIE MIACHIEO 2806

2nd LICHAMO J YANTHAN 5240

 

Item No.  12(b) 1 (One) Post of Assistant Research Officer (Cl-II Gazetted), under Soil & Water Conservation Department

Rank Name Roll No Remarks

1st KEVILETO ROTE 2851


Item No.  13 1 (One) Post of Planning Assistant (Cl-III Non-Gazetted), under Planning & Coordination Department

Rank Name Roll No Remarks

1st NEITSHO-U KROME 2649


Item No.  14 1 (One) Post of Inspector Legal Metrology & Consumer Protection (Cl-III Non-Gazetted), under Legal Metrology & Consumer Protection

Rank Name Roll No Remarks

1st VETHITO NYEKHA 3520


Item No.  15 2 (Two) Posts of Fishery Inspector (Cl-III Non-Gazetted), under Fisheries Department

Rank Name Roll No Remarks

1st NZANTHUNG T YANTHAN 2453

2nd ANGUN WANGSHU 2450 B.T. Konyak


Item No. 30(a) 2 (Two) Posts of Sub-Divisional Officer (Civil Engg.) (Cl-I Gazetted), under NPWD

Rank Name Roll No Remarks

1st KEVIKA Z 3963

2nd LONGKAI N CHEMDOK 3884 B.T. Phom  


Item No.  19 & 30 (b) 15 (Fifteen) Posts of Junior Engineer (Civil Engg.) (Cl-II Gazetted), under Works & Housing Department

Rank Name Roll No Remarks

1st MHONJAN R LOTHA 3812

2nd KUMUGHA K SHOHE 4002

3rd WECIE LOMI 4045

4th KONATHUNG N KYONG 3880

5th LANKONTHUNG C JAMI 4059

6th TZURABA JAMIR 4091

7th DZIESEVOLIE KHRO 3953

8th KEKHRIE LHOUSA 4102

9th KUMZUKENLA PONGEN 4011

10th KHRIEZO KISO 4041

11th RULIN T 4110 B.T. Yimchunger

12th SUMO T 3988 B.T. Khiamniungan

13th LONGSHIMONG 4112 B.T. Chang

14th ASUILE LEIGISE 4132 B.T. Zeliang

15th AVILA 4047 B.T. Yimchunger


Item No. 33(a) 2 (Two) Posts of Sub-Divisional Officer (Electrical Engg.) (Cl-I Gazetted), under Power Department

Rank Name Roll No Remarks

1st ARENLONG 4410

2nd PULOVI SUMI 4351


Item No.  20 & 33 (b) 8 (Eight) Posts of Junior Engineer (Electrical Engg.) (Cl-II Gazetted), under Power Department

Rank Name Roll No Remarks

1st NUTHOZO HOSHI 4473

2nd E LIMHACHAN KIKON 4479

3rd ATSUNGBA SOR 4453

4th TIASUNEP JAMIR 4509

5th SHANCHOTHUNG ODYUO 4375

6th JUMEI Y KONYAK 4497 B.T. Konyak

7th NGUVITHO KATIRY 4431 B.T. Pochury

8th LIHORI SANGTAM 4503 B.T. Sangtam


Item No.  21 & 27 (b) 7 (Seven) Posts of Agri. Inspector (Cl-III Non-Gazetted), under Agriculture Department

Rank Name Roll No Remarks

1st LIMASUNEP JAMIR 3411

2nd L. SUBENTHUNG HUMTSOE 2992

3rd MECIESUNU SAKHRIE 3388

4th MHATHUNG T. TSOPOE 3010

5th M CHINGSANG PHOM 3110 B.T. Phom

6th SELILA 3291 B.T. Sangtam

7th SOTSULA 3201 B.T. Yimchunger


Item No.  22 1 (One) Post of Agri Marketing Inspector (Cl-III Non-Gazetted), under Agriculture Department

Rank Name Roll No Remarks

1st ZHAVINUO KEDITSU 3114


Item No.  24 1 (One) Post of Assistant Entomologist (Cl-III Non-Gazetted), under Health & Family Welfare Department

Rank Name Roll No Remarks

1st KHISEN JEMU 2415


Item No.  25 & 28 (b) 2 (Two) Posts of Demonstrator (Chemistry) (Grade-III/Grade-C), under Technical Education Department

Rank Name Roll No Remarks

1st LEMTSALA 2490 B.T. Sangtam

2nd MENNYEI B PHOM 2462 B.T. Phom


Item No.  27 (a) 3 (Three) Posts of Agriculture Officer (Cl-II Gazetted), under Agriculture Department

Rank Name Roll No Remarks

1st DITOLYN SUMI 3292

2nd KHRIEZOSIENUO 3207

3rd POTSULU THELUO 2998


Item No.  28 (a) 1 (One) Post of Demonstrator (Grade-C) (Civil Engg.), under Technical Education Department

Rank Name Roll No Remarks

1st MAYANGCHILA JAMIR 3787


Item No.  28 (d) 1 (One) Post of Demonstrator (Grade-C) (Electronics & Electrical Engg.), under Technical Education Department

Rank Name Roll No Remarks

1st T MHACHAN OVUNG 4508


Item No.  28 (e) 2 (Two) Posts of Demonstrator (Grade-C) (Civil Lab), under Technical Education Department

Rank Name Roll No Remarks

1st IMLITONGZUK JAMIR 4080

2nd MECHIE-Ü KHUTSOH 3970 B.T. Chakhesang


Item No.  29 2 (Two) Posts of Assistant Conservator of Forests (Cl-I Gazetted), under Environment, Forest & Climate Change Department

Rank Name Roll No Remarks

1st CHUPITHO 2854

2nd ILAMWANGBE ZEME 2909 B.T. Zeliang


Item No.  31 7 (Seven) Posts of Junior Soil Conservation Officer (Cl-II Gazetted), under Soil & Water Conservation Department

Rank Name Roll No Remarks

1st KHRIEBEILIE PEINYU 5229

2nd SHANGPONG KONYAK M 5230

3rd ELITHUNG B ODYUO 2841

4th ZULUMEREN 5239

5th PURAKUM LONGKUMER 2867

6th TEIHOM MERCY KONYAK 5247 B.T. Konyak 

7th MUYONIU 3377 B.T. Khiamniungan


Item No.  32 5 (Five) Posts of Technical Assistant (Cl-III Non-Gazetted), under Information Technology & Communication Department

Rank Name Roll No Remarks

1st BOJIVIE KEVICHU 4889

2nd NEIKETOUZO THORIE 4813

3rd BENDANGJUNGSHILA LONGKUMER 4679

4th RENITHUNG T EZUNG 4805

5th H MONGNGAM 4817 B.T. Konyak 


Note:

1. Due to the non-availability of eligible BT/I.I. candidates/candidates not securing the minimum qualifying marks, the following posts could not be recommended for appointment. The same posts shall be re-advertised in due course of time as backlog vacancies.


Item No. No. of Posts

1(a) 1

2 & 16 3

15 1

21 1

22 1

23 1

26 2

28(b) 2

28(c) 3

28(f) 3

28(g) 3

30(b) 1

32 1


2. Any selected candidate not intending to accept the post for which he/she is selected may submit a Non-Acceptance Letter within 1(one) week from the date of issue of this notification.


 

 

Sd/- KHRUPI SOTHU

Secretary,

Nagaland Public Service Commission,

Kohima.